Životodárné Světlo Národního Muzea

Poslední lednová výprava byla téměř na spadnutí. Když nespalovala teplota mě, tak Barču. Nakonec přišel nápad vzít alespoň pět dětí, tolik, kolik je možné na jednoho lektora a vydat se s nimi sama do Nové budovy Národního Muzea na výstavu Světlo a Život. Bylo to rozhodně lepší řešení, než to předešlé, kdy výprava byla úplně zrušená a já dostávala zprávy o zklamaných dětech. Přesto mě vnitřně pořád něco popuzovalo, ať to vymyslím ještě jinak. A přišel nápad ! Vzít další zájemce z dětských řad ze školky, přidat je k těm kulturním a požádat Janu, aby šla se mnou. A ono se tak stalo. Hurááá ! 🙂

Vydali jsme se přeplněnou tramvají za neustálého mého i Janiného přepočítávání dětí a dětského hurónského smíchu a nadšení do Národního Muzea. Hned u pokladny nás oslovila a převzala pod svá křídla lektorka, která při pohledu na dětskou skupinku trochu předčasně i skepticky pronesla soud: „To nevadí, že jsou děti tak malé, zjednoduším program a přizpůsobím to pro jejich věk.“ V první vteřině mě dotčeně popadl impuls hájit děti, že jejich přehled je velmi široký, ale nechala jsem ho rozplynout, zůstala v tichu a jen se šibalsky usmála 🙂

Paní lektorka (pí. Lukášová) byla moc příjemná a hravě držela s dětmi krok. Dokázala se krásně naladit na jejich rozmanitý temperament, velmi rychle navázala kamarádský vztah a komunikaci a oslovovala děti jmény. Ty se zase se zaujetím horlivě hlásily, aby zodpověděly všechny otázky a co víc, a aby doplnily výklad.

Na první pohled zdánlivě nesouvisející prostředí, které dostávalo spolu s výkladem smysl. Výstava představuje působení slunečního záření v různých biotopech, jeho životodárnou funkci i to, jak vypadají zvířata i rostliny přizpůsobené na jeho nedostatek. Celý prostor je rozdělen do čtyř části, které jsou od sebe světelně, opticky i stavebně oddělené. Začíná se jeskyní, pokřačuje přes půdní rélief do stepi a končí tropickou džunglí.

V jeskyni jsme nejprve zakusili život ve tmě anebo s minimem světla. Povídali si o tom, jak dříve lidé žili, to nás zavedlo až k ohni, jeskynním malbám, pravěkým lidem, prehistorickým objevům, netopýrům či dinosaurům. Součástí je i malá dílnička, kde děti můžou odkrývat v písku dinosauří kosti.

Z říše temnoty se dostáváme o trochu výš – na pomezí světla a tmy – k životu v půdě, který ukazuje žížaly, brouky, malé hlodavce, houby. To znázorňuje velký prosklený model vrstevnatosti podloží a poutavá videoprezentace o přínosu žížal !

Ukázka zvířecích „domečků“ v půdě

Z půdy stoupáme výš, na povrch, do světla a záře slunce, mezi velká zvířata, ale i ta miniaturní, i když několikanásobně zvětšená. Model blechy a klíštěte děti zaujímal a fascinoval nejvíc.

Stepní část
Modely zvířat a trávy
Obří modely klíštěte a blechy

Na konci nás čekal tropický prales se stromovými patry zalesněného biotopu a zvířaty žijící v různých úrovních a podmínkách pralesa. Uprostřed dominuje model dutého tropického stromu a tam jsme se vyřádili nejvíc ! 🙂 Tady končil lektorovaný program, dál jsme se už mohli pohybovat sami a hlavně si bez omezení vyzkoušet všechny dilničky, interaktivní tabule a zastavit se tam, kde nás to lákalo 🙂 Než naše průvodkyně odešla, přišla za mnou celá v úžasu a říká: „To je neskutečné, jaký přehled a znalosti ty děti mají, jsem z toho úplně zaskočena.“ Chvíli jsme si povídaly o Montessori přístupu, lesní školce a o našich výletech za dobrodružstvím i kulturou a paní Lukášová pronesla přání, že by byla moc ráda, kdyby nás ještě někdy potkala a mohla provázet další výstavou… 😉

Tropická část a její fauna

Za mě velmi krásná a povedená výprava, snad jen že by si zasloužila více času na výklad. V Nové budově Národního Muzea najdete mnohem více programů a výstav pro děti, podívejte se na jejich webové stránky www.nm.cz. a mějte se krásně !

Komentáře
  • Novinky z první ruky

    Chcete mít přehled a dostávat horké novinky o tom, co se u nás děje a jaké chystáme akce? Nechte nám svůj e-mail a zůstaňme v kontaktu.

    Vaše osobní údaje budeme zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Vložením e-mailu souhlasíte s tím, že budete dostávat informace o veškerých aktivitách You&Me (školka, tábory, kroužky, jarmarky atd.) formou e-mailu nebo cílené reklamy na Facebooku.
  • Nejnovější příspěvky